طرح درس،درس نوزدهم پایه اول ابتدایی

نوشت افزار و لوازم تحریر بهزادی،آهنگ گذاری،کپی جزوات،تایپ،اسکن،نرم افزار،فروش لوازم جانبی رم و فلش ، برنامه، انیمیشن ،فیلم و سریال

طرح درس،درس نوزدهم پایه اول ابتدایی

طرح درس،درس نوزدهم پایه اول ابتدایی

مشخصات کلی

نویسنده طرح درس :
پایه ی تحصیلی : اول ابتدایی
نام کتاب: فارسی خواندنی و نوشتاری
نام درس : درس نوزدهم (حلزون نشانه "ح" )
نام مدرسه :

هدف کلی

آشنایی با نشانه ی ح

اهداف رفتاری

-1برای هر یک از ترکیب های نشانه ح دو کلمه با املای صحیح بنویسد(.شناختی)
-2برای هر یک از ترکیب های نشانه ح دو کلمه با رسم الخط صحیح و بدون برداشتن دست بنویسد(.روان حرکتی)
-3از روی متن درس صحیح و روان بخواند(.عاطفی(
-4به حیواناتی ک در طبیعت هستندمثل حلزون آزارنرسانندو آنها را دوست داشته باشند. (شناختی)
-6با در اختیار داشتن پنج کلمه ی مربوط به هم ، متن کوتاهی بنویسد(.شناختی)
-7پس از خواندن متن نوشته شده توسط هم گروهی خود ، نکات جالب و مثبت آن را برای کلاس بیان کند(.شناختی(
_8بازندگی حلزون و شیوه حفاظت خود رد برابر خطرات اشنا شود.(شناختی)

رفتار ورودی

دانش آموزان قبل ازتدریس باید بدانند:
-1خواندن و نوشتن صحیح کلمات و جملات را بدانند .
-2جملات مربوط به نشانه های قبل رابه خوبی فراگرفته باشند.


روش های تدریس

دریافت مفهوم ، پرسش و پاسخ ، اکتشافی

رسانه ها

کتاب فارسی بخوانیم اول دبستان ، قصه،کلیپ.ترانه، کارت تشویق ، عکس حلزون، )تصاویرکتاب(

ایجاد انگیزه

فعالیت معلم: ابتدا با دانش آموزان سلام و احوال پرسی می کنیم و سپس حضور و غیاب و اشاره به مناسبت روز را انجام می دهیم.یک کلیپ پخش می کنیم و از دانش اموزان میخواهیم با دقت نگاه کنند و نشانه جدید را با نقاشی یاد بگیرند.

فعالیت دانش آموزان: سلام و احوال پرسی با معلم – پاسخ به سوالات معلم

 

رسانه: کلیپ نقاشی با حروف

 

ارائه ی درس

فعالیت معلم: ابتدا ازدانش آموزان میخواهیم ازروی درس به تنهایی بخوانند وهرکجابه نشانه جدیددرکلمه رسیدنددورآن خط بکشندمثلا حلزون ها.باردوم به صورت گروهی همخوانی میکنیم قبل ازاین کار بایدمعلم درباره ی نشانه جدید توضیح دهدو نوع نوشتن آن برروی تخته را آموزش می دهیم.بعد چند کلمه جدید از نشانه ح را روی
تابلو نوشته واز دانش آموزان میخواهیم که آنها را دردفتر لغات اضافه بنویسند. بافلش کارت ها کلمات جدیدرا تمرین و تکرار می کنیم.

فعالیت دانش آموزان: روخوانی بادقت از روی درس- کشیدن خط دورکلمات جدید- توجه به فلش کارت ها و پاسخ به سوالات

 

رسانه ها: کتاب خوانداری فارسی - مداد- دفترلغات اضافه- فلش کارت تصاویرکتاب

 

ارزشیابی پایانی

چند دانش آموز به پای تخته می آوریم و از آنان می خواهیم تا کلمات جدید درس را بگویند و محل قرار گرفتن حرف را بیان کنند– به آنها اسم حرف جدید را می گوییم و از آنان می خواهیم تا با کلماتی که با حرف (ح و ح)شروع یا در آخر آنها است جمله بسازند .

جمع بندی

بعد از شنیدن جمله ها دانش آموزان را تشویق می کنیم . از دانش آموزان می خواهیم از روی متن درس بخوانند .و چند نفر را پای تابلو می اوریم تا چند کلمه با نشانه جدید بنویسند.

تعیین تکلیف

با حرف جدید درس 5جمله بنویسید و برای جلسه بعد به کلاس بیاورید

 

 

سناریوی آموزشی ( آموزش نشانه ی « ف.ق» ) بر اساس الگوی پیش سازمان دهنده

طراح : خدیجه حیدری

ابتدا معلم وارد کلاس می شود و با دانش آموزان سلام و احوال پرسی می کند و از حضور و غیاب آنها در کلاس مطلع می شود . سپس تکالیف جلسه ی قبل آنها را بررسی می کند و با ذکر نام و یاد خداوند برای شروع درس جدید آماده می شود.

گام اول: ارائه ی پیش سازمان دهنده

معلم: بچه های عزیز امروز می خواهیم مطالب جدیدی را با کمک هم یادبگیریم پس به دقت گوش دهید

دانش آموزان: با شور و اشتیاق فراوان برای یادگیری آمادگی خود را اعلام می کنند.

معلم: از شما می خواهم که لوازم آشپزخانه ی منزلتان را نام ببرید؟

دانش آموزان: بشقابقوریقندون

حمزه : آقا اجازه ؟ چاقوقاشق

معلم : آفرین بچه های گلم.حالا یاسر بیا اینجا و این کارت های آموزشی رو بگیر و بین دانش آموزان تقسیم کن. از هر کسی پرسیدم اسم آن تصویری که در دست دارد را بگوید.

یاسر: کارت ها را به سرعت بین بچه ها تقسیم می کند.

معلم : حمید جان تصویر شما چه چیزی را نشان می دهد؟

حمید: قرآن

معلم:حامد مال شما چی؟

حامد: قطار

معلم: صمد تو بگو؟

صمد: قاشق

گام دوم: ارائه ی مطالب و مفاهیم درس جدید

معلم: حالا کتابهایتان را باز کنید.

دانش آموزان : به سرعت کتابهایشان را باز می کنند و به تصویر بالای صفحه ی کتاب نگاه می کنند.

معلم : بچه های نازنین در این تصویر چه می بینید؟

احمد: چاقو نادر: بشقاب رسول : قاشق

معلم : آیا می دانید بین کلماتی که خوانده شد چه صدای مشترک و جدیدی وجود دارد؟

دانش آموزان: با صدای بلند می گویند: صدای «ف.ق»

معلم: آیا دوست دارید طریقه ی نوشتن این نشانه را نیز یاد بگیرید؟

دانش آموزان : با صدای بلند و با ذوق و شوق فراوان می گویند: بله

معلم: روی تابلو روی خط زمینه می نویسد« ف.ق» و می گوید: «ف» غیر از آخر ، «ق» آخر.حالا

شما تکرار کنید.

دانش آموزان: همه با صدای بلند با هم می گویند: «ف » غیر از آخر ، «ق» آخر.

گام سوم:استحکام بخشیدن به ساخت یا ساختار شناختی

معلم: هم اکنون هر چیزی که من گفتم شما هم تکرار کنید( با اشاره به تصویر های کتاب)

قاشق= «ف» غیر از آخر «ق» آخر/ بشقاب=«ف» غیر از آخر «ق» آخر

دانش آموزان: همراه با معلم تکرار می کنند

قاشق= «ف» غیر از آخر «ق» آخر/ بشقاب=«ف» غیر از آخر «ق» آخر

معلم: سه بار دیگر از روی متن درس می خواند تا مفهوم و نمشانه ی «ف.ق» در ذهن دانش آموزان

نقش ببندد.

دانش آموزان : همراه با معلم جملات متن درس را تکرار می کنند.

معلم: اکنون وقت آن رسیده است که نشانه ی جدید را در جدول نشانه ها که گوشه ی سمت راست بالای تابلو چسبانده ایم در جای خود بنویسیم.

دانش آموزان: همراه با نوشتن معلم با صدای بلند می گویند «ف» غیر از آخر، «ق» آخر

معلم: بچه های عزیز در خانه به کمک والدین خود چندبار از روی درس جدید بخوانید و فعالیت های کتاب بنویسیم را برای جلسه بعد آماده کنید و به کلاس درس بیاورید.

دانش آموزان: یکی از بچه ها کارت های آموزشی معلم را جمع آوری می کند و روی میز می گذارد به این ترتیب با ذکر صلوات و به صدا در آمدن زنگ تفریح کلاس به پایان می رسد

تا كنون نظري ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در فارسی بلاگ ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.