طرح درس،درس نوزدهم پایه اول ابتدایی
مشخصات کلی |
نویسنده طرح درس : |
هدف کلی |
آشنایی با نشانه ی ح |
اهداف رفتاری |
-1برای هر یک از ترکیب های نشانه ح دو کلمه با املای صحیح بنویسد(.شناختی) |
رفتار ورودی |
دانش آموزان قبل ازتدریس باید بدانند: |
|
دریافت مفهوم ، پرسش و پاسخ ، اکتشافی |
رسانه ها |
کتاب فارسی بخوانیم اول دبستان ، قصه،کلیپ.ترانه، کارت تشویق ، عکس حلزون، )تصاویرکتاب( |
ایجاد انگیزه |
فعالیت معلم: ابتدا با دانش آموزان سلام و احوال پرسی می کنیم و سپس حضور و غیاب و اشاره به مناسبت روز را انجام می دهیم.یک کلیپ پخش می کنیم و از دانش اموزان میخواهیم با دقت نگاه کنند و نشانه جدید را با نقاشی یاد بگیرند. |
فعالیت دانش آموزان: سلام و احوال پرسی با معلم – پاسخ به سوالات معلم |
|
رسانه: کلیپ نقاشی با حروف |
|
ارائه ی درس |
فعالیت معلم: ابتدا ازدانش آموزان میخواهیم ازروی درس به تنهایی بخوانند وهرکجابه نشانه جدیددرکلمه رسیدنددورآن خط بکشندمثلا حلزون ها.باردوم به صورت گروهی همخوانی میکنیم قبل ازاین کار بایدمعلم درباره ی نشانه جدید توضیح دهدو نوع نوشتن آن برروی تخته را آموزش می دهیم.بعد چند کلمه جدید از نشانه ح را روی |
فعالیت دانش آموزان: روخوانی بادقت از روی درس- کشیدن خط دورکلمات جدید- توجه به فلش کارت ها و پاسخ به سوالات |
|
رسانه ها: کتاب خوانداری فارسی - مداد- دفترلغات اضافه- فلش کارت تصاویرکتاب |
|
ارزشیابی پایانی |
چند دانش آموز به پای تخته می آوریم و از آنان می خواهیم تا کلمات جدید درس را بگویند و محل قرار گرفتن حرف را بیان کنند– به آنها اسم حرف جدید را می گوییم و از آنان می خواهیم تا با کلماتی که با حرف (ح و ح)شروع یا در آخر آنها است جمله بسازند . |
جمع بندی |
بعد از شنیدن جمله ها دانش آموزان را تشویق می کنیم . از دانش آموزان می خواهیم از روی متن درس بخوانند .و چند نفر را پای تابلو می اوریم تا چند کلمه با نشانه جدید بنویسند. |
تعیین تکلیف |
با حرف جدید درس 5جمله بنویسید و برای جلسه بعد به کلاس بیاورید |
سناریوی آموزشی ( آموزش نشانه ی « ف.ق» ) بر اساس الگوی پیش سازمان دهنده
طراح : خدیجه حیدری
ابتدا معلم وارد کلاس می شود و با دانش آموزان سلام و احوال پرسی می کند و از حضور و غیاب آنها در کلاس مطلع می شود . سپس تکالیف جلسه ی قبل آنها را بررسی می کند و با ذکر نام و یاد خداوند برای شروع درس جدید آماده می شود.
گام اول: ارائه ی پیش سازمان دهنده
معلم: بچه های عزیز امروز می خواهیم مطالب جدیدی را با کمک هم یادبگیریم پس به دقت گوش دهید
دانش آموزان: با شور و اشتیاق فراوان برای یادگیری آمادگی خود را اعلام می کنند.
معلم: از شما می خواهم که لوازم آشپزخانه ی منزلتان را نام ببرید؟
دانش آموزان: بشقاب–قوری–قندون
حمزه : آقا اجازه ؟ چاقو–قاشق
معلم : آفرین بچه های گلم.حالا یاسر بیا اینجا و این کارت های آموزشی رو بگیر و بین دانش آموزان تقسیم کن. از هر کسی پرسیدم اسم آن تصویری که در دست دارد را بگوید.
یاسر: کارت ها را به سرعت بین بچه ها تقسیم می کند.
معلم : حمید جان تصویر شما چه چیزی را نشان می دهد؟
حمید: قرآن
معلم:حامد مال شما چی؟
حامد: قطار
معلم: صمد تو بگو؟
صمد: قاشق
گام دوم: ارائه ی مطالب و مفاهیم درس جدید
معلم: حالا کتابهایتان را باز کنید.
دانش آموزان : به سرعت کتابهایشان را باز می کنند و به تصویر بالای صفحه ی کتاب نگاه می کنند.
معلم : بچه های نازنین در این تصویر چه می بینید؟
احمد: چاقو نادر: بشقاب رسول : قاشق
معلم : آیا می دانید بین کلماتی که خوانده شد چه صدای مشترک و جدیدی وجود دارد؟
دانش آموزان: با صدای بلند می گویند: صدای «ف.ق»
معلم: آیا دوست دارید طریقه ی نوشتن این نشانه را نیز یاد بگیرید؟
دانش آموزان : با صدای بلند و با ذوق و شوق فراوان می گویند: بله
معلم: روی تابلو روی خط زمینه می نویسد« ف.ق» و می گوید: «ف» غیر از آخر ، «ق» آخر.حالا
شما تکرار کنید.
دانش آموزان: همه با صدای بلند با هم می گویند: «ف » غیر از آخر ، «ق» آخر.
گام سوم:استحکام بخشیدن به ساخت یا ساختار شناختی
معلم: هم اکنون هر چیزی که من گفتم شما هم تکرار کنید( با اشاره به تصویر های کتاب)
قاشق= «ف» غیر از آخر «ق» آخر/ بشقاب=«ف» غیر از آخر «ق» آخر
دانش آموزان: همراه با معلم تکرار می کنند
قاشق= «ف» غیر از آخر «ق» آخر/ بشقاب=«ف» غیر از آخر «ق» آخر
معلم: سه بار دیگر از روی متن درس می خواند تا مفهوم و نمشانه ی «ف.ق» در ذهن دانش آموزان
نقش ببندد.
دانش آموزان : همراه با معلم جملات متن درس را تکرار می کنند.
معلم: اکنون وقت آن رسیده است که نشانه ی جدید را در جدول نشانه ها که گوشه ی سمت راست بالای تابلو چسبانده ایم در جای خود بنویسیم.
دانش آموزان: همراه با نوشتن معلم با صدای بلند می گویند «ف» غیر از آخر، «ق» آخر
معلم: بچه های عزیز در خانه به کمک والدین خود چندبار از روی درس جدید بخوانید و فعالیت های کتاب بنویسیم را برای جلسه بعد آماده کنید و به کلاس درس بیاورید.
دانش آموزان: یکی از بچه ها کارت های آموزشی معلم را جمع آوری می کند و روی میز می گذارد به این ترتیب با ذکر صلوات و به صدا در آمدن زنگ تفریح کلاس به پایان می رسد
- پنجشنبه ۲۶ اردیبهشت ۹۸ | ۲۰:۵۰
- ۹۹۴ بازديد
- ۰ نظر